Przejdź do treści
LOGO_WWW
Co sprawia, że związek jest udany? – Trzy zasady udanego związku
Czy zastanawiałeś/aś się kiedyś, po czym poznać, że mój związek lub małżeństwo funkcjonuje prawidłowo? Jak poznać czy mój związek jest udany?

DODANO:

Spis treści

Czy zastanawiałeś/aś się kiedyś, po czym poznać, że mój związek lub małżeństwo funkcjonuje prawidłowo?

Co jest podstawą udanego związku?

Jurg Willi w swojej książce “Związek dwojga” zwraca uwagę na trzy zasady funkcjonowania które w jego praktyce terapeutycznej okazały się ważne dla udanego związku partnerskiego:

  1. Jako pierwsza należy wymienić zasadę odgraniczenia: dobrze funkcjonująca parą musi jasno określić swoje granice, zarówno te wewnątrz pary, jak te pomiędzy parą i otoczeniem społecznym.
  2. Druga zasada funkcjonowania stwierdza, że w małżeństwie zachowania „dziecinne” i „dorosłe” nie powinny być rozdzielone między partnerów jako sztywno przydzielone role, ale powinni swobodnie się nimi wymieniać.
  3. Trzecia zasada dotyczy równowagi w poczuciu własnej wartości – oznacza to, że w małżeństwie zdolnym do dobrego funkcjonowania partnerzy muszą pamiętać, że każdy z nich ma prawo do równorzędnego poczucia wartości.

Wszystkie te trzy zasady zostaną głębiej omówione w kolejnych wpisach.

Co jeśli nie czuję, że mój związek jest udany?

Przestrzeganie tych zasad nie gwarantuje jeszcze dobrego związku, lecz stanowi solidną ramę, w jakiej może rozwijać się satysfakcjonujący dla obu stron związek. Większość małżeństw intuicyjnie pojmuje te zasady i kiedy są naruszane to czuję, że dzieje się coś niepokojącego. Jeśli któraś ze stron ich nie stosuje, to najczęściej nie wynika to z niewiedzy, lecz raczej z głęboko zakorzenionych problemów uniemożliwiających im wejście w zdrową relację.

W tym wypadku może być potrzebna konsultacja z terapeutą par, aby wspólnie zrozumieć problem dręczący parę i zdecydować co należy zrobić aby zmniejszyć napięcie w związku i zwiększyć poczucie satysfakcji ze wspólnej relacji.

Udostępnij:

Spis treści

INNE
WPISY